Jazda konna

O tym, że jazda konna jest sportem niosącym za sobą walory edukacyjne i charakteryzującym się wyjątkową atrakcyjnością, nikomu nie trzeba chyba przypominać. Nie każdy wie jednak o tym, że mówimy również o sporcie, który ma wyjątkowo dobry wpływ na ludzkie zdrowie.
Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście to, że mówiąc o jeździe konnej mamy na myśli sport pozwalający nam na przebywanie na świeżym powietrzu. Już choćby z tego powodu jazda konna zalecana jest młodym ludziom, którzy odznaczają się coraz mniejsza odpornością na choroby. Co ciekawe, jest to również sport pomagający w walce z otyłością, w czasie jazdy pracują bowiem zarówno uda i łydki, jak i górne partie ciała, a organizm może spalać nawet do sześciuset kalorii w ciągu godziny.

Trudno też o sport bardziej wskazany dla osób z wadami postawy, sztuka kierowania krokami konia wymaga bowiem określonej pracy mięśni.

Osoby, które prowadzą zajęcia w szkołach jazdy konnej i mają kontakt z różnymi grupami uczniów przypominają i o tym, że mówimy o sporcie, który nie pozostaje również bez wpływu na psychikę jeźdźca. Relaksuje go już sam kontakt z naturą, poczucie stabilności, bezpieczeństwa i pewności wzmacnia przy tym również koń będący zwierzęciem mądrym i wrażliwym. To właśnie dlatego jazda konna jest tak wysoko ceniona podczas terapii osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *